تامین امید پرگاس

اتصالات

اتصالات

اتصالات صنعتی یکی از مهم ترین وسیله ها و تجهیزات در لوله کشی هستند. اتصالات در واقع به قدری اهمیت دارند که یکی از اجزای ثابت هر لوله کشی صنعتی محسوب می شوند.

کاربردهای اتصالات

 همان طور که از نامش معلوم است، اتصالات وسیله هایی هستند که با استفاده از آن ها می توان یک یا چند لوله را به یکدیگر متصل و یا با استفاده از آن ها لوله ها را درزگیری کرد و به همین دلیل است که اکثر لوله کشی های صنعتی به هیچ وجه بدون اتصالات انجام نمی شوند.

اتصالات جوشی

زانویی جوشی

زانویی جوشی جزو اتصالات لوله در خطوط پایپینگ می باشد که بنا به کاربرد های گوناگون، زاویه های مختلفی برای تغییر مسیر جریان دارند. زانویی جوشی در دو مدل شعاع کوتاه و بلند ارائه می گردد.

سه راهی جوشی

سه راهی جوشی یکی از اتصالت پرکاربرد در پایپینگ می باشد که جهت تقسیم جریان سیال، انشعاب گیری از جریان با دبی برابر یا متفاوت و یا ترکیب دو جریان سیال با دبی برابر یا متفاوت با زاویه 90 درجه یا 45 درجه مورد استفاده قرار می گیرد.

تبدیل جوشی

تبدیل جوشی یا ردیوسر جوشی برای تغییر سایز خط لوله استفاده می شود. از تبدیل برای اتصال یک لوله به لوله غیر هم سایز یا به اتصالی غیر هم سایز استفاده می شود. این تبدیل ها بسته به محل استفاده و خط لوله ای که باید در آن به کار برده شوند.

کپ جوشی

کپ جوشی اصولا برای مسدود کردن مسیر انتهای لوله به صورت لب به لب به لوله جوش داده شده و ابعاد و ضخامت آن باید مطابق با سایز لوله باشد. در حالت استاندارد این کپ ها به روش فورج تولید شده و مانسمان می باشند. برای مصارف با حساسیت کمتر از خمکاری ورق به صورت درزدار هم تولید می شوند.

اتصالات ساکتی

زانویی ساکتی

زانوی ساکتی از جمله کاربردی ترین اتصالات در حوزه پایپینگ است که هر زمان نیاز به تغییر جریان در لوله کشی باشد از آن استفاده می شود. زانو ساکتی با متریال های استنلس استیل، فولادی و فولادی با پوشش گالوانیزه در بازار ارائه می شود که نوع فولادی نسبت به سایر متریال ها از کاربرد بیشتری برخوردار است.

سه راهی ساکتی

سه راه ساکتی یکی از اتصالات فشار قوی بوده که جهت تقسیم و انشعاب جریان یا ترکیب دو جریان در لوله کشی استفاده می گردد. این سه راهی بسته به محل استفاده در انواع فولادی، فولادی با پوشش گالوانیزه و استیل ضد زنگ تولید می شود که نوع فولادی آن پر مصرف تر می باشد.

کپ ساکتی

کپ ساکتی جوشی یا کپ ساکت ولد بر اساس استاندارد ابعادی ASME B16.11 و استاندارد متریال ASTM A105 برای کربن استیل و ASTM A182 برای استنلس استیل در سایز های ¼ تا 4 اینچ و به روش فورج و تراشکاری تولید می شود و با توجه به فشاری که باید تحمل کند.

کوپلینگ ساکتی

کوپلینگ لوله یا بوشن لوله یکی از اتصالات فشار قوی در پایپینگ می باشد که برای اتصال دو لوله استفاده می شود. قطر داخلی کوپلینگ ساکتی در محل اتصال کمی از لوله هم سایز خود بزرگتر می باشد تا لوله ها از دو طرف درون آن قرار گیرند. کوپلینگ ها با توجه به محل استفاده در انواع فولادی، فولادی با پوشش گالوانیزه و استیل ضد زنگ تولید می شود که نوع فولادی آن پر مصرف تر می باشد.

کوپلینگ تبدیل ساکتی

تبدیل کوپلینگ لوله یا بوشن تبدیل یکی از اتصالات فشار قوی در پایپینگ می باشد که برای اتصال دو لوله غیر هم سایز استفاده می شود. محل اتصال کوپلینگ تبدیل ها کمی از لوله های هم سایز خود بزرگتر می باشند تا لوله از دو طرف درون آن ها قرار گیرد.

اتصالات رزوه ای

اتصال بوشن

بوشن یکی از انواع اتصال پایپینگ است که از آن برای اتصال دو لوله یا اتصال لوله با تجهیزات پایپینگ یا تجهیزات ابزار دقیق به صورت جوشی یا رزوه ای استفاده می شود. بوشن ها در انواع فولادی، فورج فولادی، استیل ضد زنگ و غیره در دو کلاس 3000 و 6000 تولید و استفاده می گردند

درپوش رزوه ای

پلاگ یا همان درپوش دنده ای قطعه ای برای کور کردن یا انسداد خط لوله به صورت دائم یا موقت استفاده می شود که در انواع سیاه، گالوانیزه، استنلس استیل و برنجی قابل عرضه می باشد.

مغزی رزوه ای

مغزی رزوه ای یا نیپل یکی از اتصالات فشار قوی در پایپینگ می باشد که برای اتصال دو لوله هم راستا استفاده می شود. همچنین برای تبدیل اتصال مادگی به نری و به طور کلی برای اتصال دو قطعه مادگی استفاده می شوند.

زانو رزوه ای

زانو رزوه ای یکی از اتصالات فشار قوی بوده که جهت تغییر مسیر جریان در لوله کشی استفاده می گردد. این زانو بسته به محل استفاده در اشکال 45 درجه و 90 درجه و در انواع فولادی، فولادی با پوشش گالوانیزه و استیل ضد زنگ تولید می شود که نوع فولادی آن پر مصرف تر می باشد.

سه راهی رزوه ای

لوله‌های مسی دارای مقاومت بالایی هستند و در سیستم‌های آب‌رسانی، تاسیساتی، تهویه مطبوع برای لوله‌کشی مسیر ماده مبرد و در ساخت کویل‌ها به کار می‌روند. در استاندارد لوله‌های مسی دارای دو نوع K,L,M و DWD است که این حروف ضخامت لوله‌های مسی را نشان می‌دهد. نوع K,L,M خود به دودسته سخت و نرم تقسیم می‌شود و نوع DWD مخصوص درین است. 

کپ رزوه ای

کپ رزوه ای یکی از اتصالات رایج در پایپینگ می باشد که برای انسداد خط لوله استفاده می شود و در دو کلاس 3000 و 6000 و انواع فولادی گالوانیزه، کربن استیل سیاه و استنلس استیل عرضه می گردد که به صورت پیچشی به لوله متصل می شود و نیازی به جوشکاری ندارد.

بوشن رزوه ای

کوپلینگ لوله یا بوشن یکی از اتصالات فشار قوی در پایپینگ می باشد که برای اتصال دو لوله استفاده می شود. نحوه اتصال کوپلینگ ها به صورت ساکتی یا داخل رزوه بوده و کمی از لوله هم سایز خود بزرگتر می باشند تا لوله درون آن ها قرار گیرد. کوپلینگ ها بسته به محل استفاده در انواع فولادی، فولادی با پوشش گالوانیزه و استیل ضد زنگ تولید می شود که نوع فولادی آن پر مصرف تر می باشد

اولت

اولت Weldolet

این نوع اولت برای اتصال به انشعاب، به صورت B.W (لب به لب) جوشکاری می شود. بنابراین یک سر اولت که قرار است به انشعاب متصل شود به صورت Beveled End یا دارای لبه های پخ کاری شده می باشد که برای جوشکاری مناسب می باشد. 

اولت Sockolet

برای گرفتن انشعاب ساکتی از خطوط اصلی از Sockolet استفاده می شود. این فیتینگ در کلاس های 3000، 6000 و 9000 و برای انشعابات ¼ تا 4 اینچ بر اساس استاندارد MSS SP-97 تولید می شوند.

اولت Thredolet

برای گرفتن انشعاب رزوه ای از خطوط اصلی از Thredolet استفاده می شود. در انشعاب گرفتن از این خطوط نیاز به جوشکاری نیست. تفاوت این اولت با Sockole و Weldolet در وجود رزوه های داخلی می باشد که لوله و دیگر اتصالات به آن پیچ می شود.

اولت Latrolet

این فیتینگ برای گرفتن انشعاب 45 درجه در کلاس های 3000 و 6000 و در سایزهای ¼ تا 4 اینچ ساخته می شود که برای اتصال روی لوله اصلی جوش داده می شود و برای اتصال به انشعاب به سه روش جوش لب به لب، ساکتی و رزوه ای قابل استفاده است 

اولت Elbolet

این فیتینگ برای انشعاب گرفتن از زانو های 90 درجه استفاده می شود. در مواردی که برای اتصال تخلیه محدودیت فضا داریم، به جای استفاده از Weldolet از Elbolet در کلاس های 3000 و 6000 استفاده می شود که برای اتصال مستقیما روی زانو جوش داده می شود و برای اتصال به انشعاب به سه روش جوش لب به لب، ساکتی و رزوه ای قابل استفاده است

اولت Nipolet

این نوع اولت برای اتصال لوله اصلی به انشعابی با طول بیشتر استفاده می شود. این اولت Nipolet از طریق جوش به لوله اصلی متصل می گردد و در قسمت انتهایی آن به صورت رزوه ای انشعاب خروجی می دهد، عموما در level gage ،vent و drain مورد استفاده قرار می گیرند.