تامین امید پرگاس

ورق فلزی

ورق فلزی

ورق آهنی، یک ورق مسطح است که از ترکیب آهن با آلومینیوم، استیل، و … در حالت مذاب و به روش‌ نوردگرم یا نورد سرد تولید می‌شود. معمولاً این ورق های آهنی را برای سهولت در حمل و نقل و استفاده به صورت رول و کلافی شکل می‌دهند.

کاربردهای ورق فلزی

یکی از پرکاربردترین مقاطع در آهن آلات  در صنایع مختلف ورق فولادی می باشد. از آنجایی که عنصر آهن به دلیل مقاومت، استحکام و خواص مطلوب خود کارایی زیادی در صنعت دارد، ترکیبات آن با دیگر فلزات نیز می‌تواند منجر به ساخت قطعاتی سودمند و کاربردی شود.

یکی از این قطعات ورق فولادی  است که به صورت گسترده در صنایع مختلفی از خودروسازی، کشتی سازی گرفته تا صنایع ساختمان و تانکر سازی مورد استفاده قرار می‌گیرد.ورق آهن آلیاژی بر پایه آهن است که با فولاد، آلومینیوم، استیل و .. ترکیب شده و به روش‌های نورد گرم و یا سرد تولید می‌شود.

انواع ورق آهنی

ورق سیاه

در بین انواع ورق های فولادی، ورق سیاه یکی از پرکاربرد‌ترین‌ محصولات به شمار می‌آید. لازم به ذکر است نام ورق سیاه فقط یک اصطلاح در بازار فولاد کشور است و خبری از رنگ سیاه بر روی این ورق نیست و چون این ورق براق و صیقلی نیست و به اصطلاح  آن را ورق سیاه می‌نامند.ورق سیاه به دلیل مواد اولیه مرغوب و روشی که برای تولید آن به کار رفته است در صنایع بسیاری کاربرد دارد و جایگاه خود را به تثبیت رسانده است؛ به طور کلی می‌توان به کاربرد آنها در تولید بدنه خودروها، ورق کف خودرو، لوله‌های درزدار، انواع پروفیل، تانکرسازی، کشتی‌سازی و… اشاره کرد.

ورق روغنی

همانند ورق سیاه، نام ورق روغنی هم ربطی به چرب بودن سطح این نوع ورق ندارد بلکه به خاطر صیقلی و براق بودن سطح این نوع ورق در بازار به اصطلاح به آن‌ روغنی گفته می‌شود. فرآیند تولید ورق‌های روغنی به روش نورد سرد انجام می‌شود و به همنی دلیل این محصول از سطحی براق  برخوردار است. هدف از تولید این نوع ورق دستیابی به کیفیت سطحی بالا و تهیه ورق‌هایی با ضخامت‌های پایین‌تر است.این محصول در صنعت کاربردهای بسیاری دارد به همین دلیل قیمت ورق روغنی برای افراد بسیاری مهم است. این مقطع فولادی در ساخت قطعات خودرو، ساخت لوازم خانگی، مبلمان اداری، ساخت پانل‌های غیر قابل انعطاف، ورق پایه برای تولید ورق‌های گالوانیزه، تولید لوله و… کاربرد دارد.

ورق اسید شویی

یکی دیگر از انواع ورق ، ورق اسیدشویی است. پس از تولید ورق در فرایند نورد گرم، به دلیل حرارت بالای ورق و پاشش مداوم آب بر روی سطح آن برای خنک کاری در فرایند نورد، روی سطح ورق اکسید آهن تشکیل می‌گردد. حال به‌منظور حذف پوسته‌های اکسید شده بر روی سطح ورق فرایند اسید شویی بر روی آن انجام می‌گیرد.از ورق اسیدشویی برای پایه تولید ورق روغنی، تولید لوله‌های نفت و گاز، صنعت کشتی سازی، رینگ و شاسی خودرو استفاده می‌کنند.

ورق گالوانیزه

ازآنجایی‌که خوردگی و زنگ‌زدگی ورق‌های فولادی همیشه عاملی مورد توجه بوده است و از طرفی تولید ورق‌های فولادی ضدزنگ و مقاوم در برابر خوردگی برای مصارف صنعتی اقتصادی نیست، ورق‌های گالوانیزه تولید و ساخته شده‌اند. برای روکش کردن ورق‌های فولادی روش‌های گوناگونی وجود دارد اما گالوانیزه کردن ورق‌ها اقتصادی‌ترین روش ممکن است.در ساخت انواع مخازن، انواع تابلوهای برقی، سقف و بدنه‌ی سالن‌های بزرگ و همچنین انواع تجهیزات آشپزخانه، مانند ماشین لباسشویی، از ورق گالوانیزه استفاده می‌شود.

ورق رنگی

این محصول یکی دیگر از انواع ورق فولادی است. ورق رنگی در واقع ورق گالوانیزه‌ای است که با یک پوشش رنگی الکترواستاتیک پوشانده شده. ورق‌های رنگی فولادی با 15 تنوع رنگی تولید و به بازار عرضه می‌شوند و معمولاً در تولید سقف سوله، آلاچیق و شیروانی‌ها، تولید لوازم‌خانگی و اداری، ساخت تجهیزات سرمایشی و گرمایشی و بسیاری موارد دیگر کاربرد دارد.

ورق آجدار

ورق آجدار به‌نوعی ورق فولادی اطلاق می‌شود که بر روی سطح آن با ترتیب و نظم مشخصی برجستگی‌هایی هندسی وجود دارد. از آنجایی که ورق‌های فولادی به‌طور معمول صاف و مسطح هستند، امکان حرکت کردن یا قرار دادن سایر اجسام بر روی آن‌ها وجود ندارد و هر جسمی بر روی آن‌ها به سادگی لیز می‌خورد، به همین منظور و با هدف فراهم کردن امکان حرکت بر روی سطوح فولادی ورق‌های آجدار تولید می‌شوند.

ورق آلیاژی

ورق آلیاژی یکی دیگر از ورق‌های مورد استفاده در صنایع مختلف است. آلیاژ به معنای “ترکیب کردن” است؛ زمانی‌که شما چند فلز یا عنصر را با یکدیگر ترکیب کنید و یک محصول تولید کنید که از چند ماده اولیه مقداری در آن است، یک محصول آلیاژی تولید کرده‌اید. ورق‌های آلیاژی هم به همین شکل هستند. ورق‌های آلیاژی با عناصر مختلفی ترکیب می‌شوند و در اشکال گوناگونی، به بازار فولاد عرضه می‌شوند.

این محصول به دلیل مواد اولیه‌ای که در تولید آن به کار رفته، در صنعت جایگاه خود را به تثبیت رسانده است. برخی از کاربردهای آن به شرح زیر هستند.

  • ساخت کشتی یا وسایل دریایی
  • صنعت هواپیما سازی
  • صنایع پتروشیمی، نفت یا گاز
  • مخازن حمل سوخت

ورق استیل

ورق استیل نوعی از ورق‌های فولادی است که به دلیل آلیاژ به کاررفته در آن، دارای خواص مکانیکی است. این نوع ورق، خاصیت‌های متفاوتی مانند، ضدزنگ، قابل بازیافت و بالا بودن سختی و استحکام دارد. عناصر مختلفی در ورق استیل وجود دارد که درصد استفاده از آن‌ها در این ورق، متفاوت است.

به دلیل عناصر به کار رفته و خواص آنها در تولید این محصول، از ورق استیل برای ساخت انواع لوازم خانگی، صنایع غذایی، ساخت بدنه وسایل نقلیه مانند خودرو، هواپیما یا کامیون‌ها، انواع تانکرها، وسایل مربوط به آشپزخانه مانند قاشق‌وچنگال استفاده می‌شود.

ورق استنلس استیل

ورق استنلس استیل یکی دیگر از انواع ورق‌های فولادی است که پایه آن آهن و تنها کمتر از دو درصد آن از کربن تشکیل شده است. در این ورق، آلیاژهای مختلفی وجود دارد و هر چقدر که میزان کربن در آلیاژهای این ورق زیادتر شود، به همان اندازه مقاومت و سختی آن هم افزایش پیدا می‌کند.

از سری کاربردهای ورق استنلس استیل می‌توان به استفاده از آن در ساخت لوازم خانگی، قطعات کشتی‌ساری، بدنه خودرو، کامیون و هواپیما، صنایع پتروشیمی و… اشاره کرد.

ورق آلومینیوم

ورق‌ آلومینیوم به عنوان یکی از انواع ورق و همچنین پرمصرف‌ترین ورق‌های فولادی، دارای مقاومت و وزن کمی است. این ورق، انواع مختلفی دارد و در موارد مختلفی قابل استفاده است.

صنعت حمل و نقل، صنایع نظامی، صنایع داروسازی، ساخت انواع لوازم خانگی، مخازن نگه دارنده سوخت و… تنها قسمتی از کاربردهای ورق آلومینیوم هستند.