تامین امید پرگاس

گسکت

گسکت

گسکت در لغت نامه فارسی به معنای درز بند و لایی می­ باشد. در فرهنگ اصطلاحات فنی، گسکت به این گونه تعریف شده است

کاربردهای گسکت

گسکت یک درزگیر (درزبند) مکانیکی می ­باشد­ که به­ گونه­ ای طراحی شده­ تا در فضای خالی بین دو شیء ­(اتصالات فلنجی)­ که تحت فشار هوا یا آب هستند قرار­ گرفته تا از نشتی سيال از لایی كه بين سطوح فلنج قرار می گيرد جلوگیری به عمل آید و به اصطلاح آب ­بندی گردد. گسکت­ ها به‌ طور معمول از برش موادی که به صورت ورق­ ها می باشند، تولید می ­شوند همچون گسکت­ های مقوایی، لاستیکی، سیلیکونی، فلزی، نمدی، فایبرگلاس و یا پلیمرهای پلاستیکی، گسکت­ ها در موارد خاص شامل مواد آزبستی نیز می­ باشد.

انواع گسکت

گسکت فلزی

گسکت فلزی در واقع واشری از جنس فلز می باشد که برای آببندی محل اتصال دو فلنج استفاده می شود. گسکت رینگ جوینت اولین گسکت استفاده شده در صنعت پایپینگ و پتروشیمی می باشد و در فلنج های RTJ بسیار کاربردی است. این گسکت ها از آلیاژ های مختلف و در سایز ها و کلاس های مختلف تولید می شوند.

گسکت نیمه فلزی

گسکت نیمه فلزی قطعه مهم و ضروری است که در اکثر ماشین آلات صنعتی مورد نصب و استفاده قرار می گیرد.

گسکت غیر فلزی

گسکت های غیرفلزی انواع متفاوتی داشته و در آب بندی سطوح مختلف مورد استفاده قرار می گیرند. این گسکت ها مناسب استفاده در شرایطی هایی با اعمال فشار کم هستند، تنوع بالایی دارند و معمولا از متریال نرم یا خشک غیرفلزی مانند تفلون، گرافیت، پودر سرامیک ساخته می شوند. استفاده از آنها در فعالیت های مختلف تولیدات صنعتی رایج است.

گسکت لاستیکی

گسکت لاستیکی یا الاستومری برای آب بندی بین دو فلنج استفاده می شود که در خطوط آبی کاربرد فراوان دارد. گسکت های لاستیکی که به آن ها واشر هم گفته می شود از برش ورق های لاستیکی تولید می شود.

گسکت اسپیرال وند

گسکت اسپیرال وند (Spiral Wound Gasket) برای آب بندی بین فلنج ها استفاده می شود که به دلیل ساختار داخلی مناسب در صنعت بسیار پر کاربرد می باشد و به 3 دسته بدون رینگ، با رینگ داخل و با رینگ خارج تقسیم بندی می شود.